Jak oznaczane są zabawki oraz co mówią nam te oznaczenia?

Każdy z nas kupując zabawki dla swoich pociech, z tyłu głowy ma myśl, żeby ta zabawka była dla dziecka bezpieczna. Obecnie mamy do czynienia z ogromnym napływem tanich, chińskich zabawek będących często wierną kopią droższych i markowych zabawek spełniających kryteria bezpieczeństwa. Jak więc sprawdzić czy konkretną zabawka jest bezpieczna oraz co właściwie znaczą oznaczenia zawarte na opakowaniu?

Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani czy zabawka która zamierzamy kupić jest bezpieczna, warto poszukać na jej opakowaniu podstawowych oznaczeń takich jak: 0+, kod ten informuje nas o wieku dziecka, od którego zabawka ta jest dopuszczona do zabawy, tak by nie stanowiła dla niego niebezpieczeństwa.

C W, symbol ten jest niezbędnym symbolem wszystkich zabawek w krajach Unii Europejskiej, przeznaczone dla dzieci w wieku poniżej 14 lat. Oznacza on również że zabawka ta została wyprodukowana w pełnej zgodności z europejskimi normami oraz że użyte do jej produkcji materiały są zupełnie bezpieczne i nie powodują żadnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zaznaczyć że właśnie ten symbol jest ostatnio nagminnie podrabiany i nie raz bardzo trudno jest odróżnić czy faktycznie zabawka jest oryginalna czy też nie.

PE-EN 71, oznaczenie pełnej zgodności wszystkich standardów zabawki z normami europejskimi. Dodatkowym oznaczeniem mogą być cyfry dodawane do tego symbolu np. EN 71-2 oznacza że zabawka spełnia kryteria zabawki pod kątem łatwopalności.