Jak korzystać z podręcznika podczas nauki?

Podręczniki to niedoceniane przez uczniów narzędzie, które pomaga nam przy codziennej nauce. Niestety mało kto w ogóle codzienną naukę praktykuje, a podręczniki głównie zalegają w szafkach albo leżą zapomniane w plecaku od początku nauki zdalnej. A tak naprawdę w podręcznikach znajdziemy wiele cennych informacji, o których nauczyciel nie wspomina na lekcji, ale bardzo często wymaga na sprawdzianie.

Podręcznik źródłem do robienia notatek
Jeśli lubisz robić notatki samodzielnie i uzupełniać je tylko tym, co doda od siebie nauczyciel, to podręcznik jest twoim obowiązkowym wyposażeniem. W podręczniku znajdziesz wszystko to, co jest omawiane na lekcji, a do tego dokładny kontekst tego, jak masz rozumieć różne zagadnienia. Internet nie zawsze jest sprawdzonym źródłem w tym kontekście. W podręczniku znajdziemy wyjaśnienie konkretnych pojęć, życiorysy ważnych osób oraz interpretację tekstów, która jest najbardziej pewna. Dlatego to do niego warto zaglądać, gdy tworzymy notatkę z najważniejszymi zagadnieniami z epoki, lekcji czy lektury, którą obecnie omawiamy.

Podręcznik porządkuje naszą wiedzę

Plusem podręcznika jest to, że zagadnienia w nim zebrane są ułożone w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się one w programie nauczania. Dzięki temu mamy pewność, że uczymy się wszystkiego po kolei, a nie skaczemy po tematach niespecjalnie ze sobą związanych. Dlatego warto zaglądać do niego, jeśli nie było nas na jakiejś lekcji albo była ona bardzo szczątkowo omówiona. W większości podręczników znajdziemy bardzo wyczerpujące omówienie tematów, dzięki czemu uda nam się poukładać w głowie naszą wiedzę. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy zagadnienia z niego są na sprawdzane, co często się zgadza, a nasz nauczyciel nie powiedział o tym ani słowa.

Podręcznik pomaga nam dowiedzieć się więcej

Podręcznik to nie tylko definicje w ramkach i wybrane teksty do analizy, to całkiem pokaźna skarbnica wiedzy. Jeśli jakiś temat nas zainteresuje, warto odnaleźć go w naszym podręczniku i tak o nim doczytać. Niektóre wydawnictwa w swoich podręcznikach umieszczają odnośniki lub linki do stron internetowych albo publikacji, które pomogą nam zgłębić temat. To samo tyczy się płyt, coraz częściej zastępowanych kodami dostępu lub linkami do bazy nagrań. Często znajdziemy tam rozszerzenie tematów, filmiki i teksty, które pomogą nam się zapoznać z zagadnieniem i być może odnaleźć nową pasję. Na pewno jednak pozwoli nam to lepiej opanować materiał.