Historia obchodzenia Nowego Roku

Kalendarz nie jest wyznacznikiem obchodzenia nowego roku, bowiem ludy obchodziły nowy rok zanim jeszcze ten specyfik wynaleziono. Co interesujące świętowanie nowego roku nie trwało jak dzisiaj tylko jeden dzień ale… aż kilkanaście dni!

Pierwsze wzmianki o obchodzeniu nowego roku pochodzą z Babilonu. Świętowanie nowego roku odbywało się od marca, w dzień równonocy wiosennej. Miejscem docelowym świętowania nowego roku była rzeka Eufrat. Początkiem uroczystości były hymny do boga Marduka, który według wierzeń miał sprawić, że ziemia będzie płodna. Następnie wierni modlili się w świątyni.

Po tak zwanych modłach wierni mogli zacząć zabawę z okazji nowego roku przy stołach biesiadnych: z jedzeniem i napojami. Stoły te uginały się od obfitości dań i pitnych smakołyków. Babilończycy dbali o to, ponieważ wierzyli, że taka obfitość przyniesie im większą łaskę boga Marduka. Było to również podziękowanie za płodność ziemi minionego roku.

Tak obchodzono nastanie nowego roku kiedyś. Ogromną różnicą był czas trwania świętowania oraz ogromna wiara w moc bogów, w porównaniu do dzisiejszych obchodów. Warto wiedzieć jak to było dawniej aby docenić dzisiejsze obchody.