Jak się dobrze wysypiać i dlaczego sen jest ważny

sen

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na Twoje zdrowie i samopoczucie. Kiedy jesteś zmęczony i pozbawiony snu, nie możesz osiągnąć najlepszych wyników ani utrzymać zdrowego stylu życia. Ale uzyskanie odpowiedniej ilości snu nie musi być trudne ani kosztowne – dzięki kilku prostym wskazówkom możesz poprawić jakość swojego snu, a także wyglądać i czuć się lepiej w krótkim czasie!

Dlaczego sen jest ważny

Sen jest ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Sen pomaga organizmowi odzyskać siły po długim dniu, a także pomaga mózgowi przetwarzać informacje, których nauczył się w ciągu dnia. To właśnie podczas snu Twoje ciało może się naprawić, co jest również ważne dla zachowania zdrowia. Wykazano, że sen pomaga ludziom myśleć jaśniej, pozostać czujnym, skupić się i utrzymać zdolność do utrzymania zadania przez cały dzień.

I nie zapominaj, aby zawsze spać w czystym łóżku. A jeżeli chcesz wiedzieć, jak zachować czystość, sprawdź, jak często należy zmieniać pościel.

Jak dużo snu potrzebujesz

Przeciętna osoba dorosła potrzebuje 7-9 godzin snu. Ilość, której potrzebujesz, zależy od Twojego wieku, stylu życia i stanu zdrowia.

Noworodki: 14-17 godzin (od urodzenia do 3 miesięcy)

Niemowlęta: 12-15 godzin (od 4 miesięcy do 1 roku).Maluchy: 11-14 godzin (od 1 do 2 lat). Przedszkolaki: 10-13 godzin (3-5 lat). Dzieci w wieku szkolnym w wieku 6-12 lat potrzebują 9-11 godzin na noc. Młodzież w wieku 13-18 lat potrzebuje 8½-10½ godzin na noc.

Sekcja: Jak poprawić jakość swojego snu

  • Kładź się do łóżka o tej samej porze każdego wieczoru, nawet w weekendy.
  • Staraj się kłaść do łóżka, kiedy czujesz się zmęczony. Unikaj chodzenia do łóżka zbyt wcześnie lub zbyt późno, co może zaburzyć rytm okołodobowy i utrudnić uzyskanie dobrego snu.
  • Unikaj kofeiny po obiedzie.
  • Unikaj alkoholu wieczorem. Alkohol może pomóc Ci szybciej zasnąć, ale gdy tylko Twój organizm go zmetabolizuje, sprawy przybierają gorszy obrót: obudzisz się z uczuciem senności i niepokoju, zamiast odświeżenia.

Wystarczająca ilość snu pomoże Ci wyglądać i czuć się lepiej.

Uzyskanie odpowiedniej ilości snu pomoże Ci wyglądać i czuć się lepiej. Sen jest ważny z wielu powodów, w tym:

  • Zdrowie. Uzyskanie wystarczającej ilości snu jest związane z lepszym ogólnym stanem zdrowia, w tym zmniejszonym ryzykiem chorób serca i cukrzycy. Słaby lub nieodpowiedni sen może również przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi, udaru, depresji, zaburzeń lękowych i innych problemów ze zdrowiem psychicznym.
  • Utrata wagi. Odpowiednia ilość snu może pomóc w łatwiejszym odchudzaniu poprzez regulację hormonów apetytu – leptyny i greliny – gdy te dwa hormony są wyprowadzone z równowagi, przyczynia się to do przyrostu masy ciała lub trudności w jej utracie.
  • Zwiększa poziom energii w ciągu dnia
  • Wydajność w pracy/szkole
  • Jasność umysłu
  • Lepsza pamięć.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, dlaczego sen jest tak ważny i jak się w nim lepiej czuć. Stosując się do wskazówek, które podaliśmy, będziesz mógł mieć lepszą jakość życia i czuć się bardziej wypoczęty, gdy nadejdzie czas na kolejną wielką przygodę!